Mniszek lekarski – wykorzystanie w kosmetyce

4 maja, 2017

Mniszek lekarski – odżywczy tonik pełen minerałów z płatków mniszka

Podczas majowego spaceru można zebrać kilkanaście kwiatów mniszka lekarskiego i wykorzystać je z korzyścią dla naszej skóry. Mniszek lekarski najlepiej zbierać w miejscach oddalonych od potencjalnych zanieczyszczeń (ulic, miejsc spacerów dla psów). Maj to najlepszy czas do zbioru kwiatów.

Kwiaty mniszka zawierają aktywnie działający pyłek, luteinę, witaminy w tym B12, sole mineralne, stymulatory, flawony. Tonik Mniszkowy doskonale harmonizuje pH skóry, co jest niesłychanie istotne dla posiadaczek cery problematycznej – zarówno tej przesuszonej, jak i przetłuszczającej się.

 

Jak zrobić Tonik z Kwiatów Mniszka Lekarskiego?

Przygotować słoik. Połowę słoika, którego będziemy używać do sporządzenia toniku należy zapełnić  płatkami mniszka lekarskiego (ewentualnie dodać liść mięty).  Płatki zalać przegotowaną, ale nie wrząca wodą. Po wystygnięciu wstawić na ok. 10-15 minut do kąpieli wodnej i ponownie podgrzać do temperatury ok. 60 stopni.

Kiedy już napar będzie chłodny przecedzić i opcjonalnie dodać kroplę eterycznego olejku cytrynowego lub lawendowego. Następnie przelać do butelki najlepiej z atomizerem.

Tak przygotowany tonik można przechowywać w lodówce przez ok. 5 -7 dni.

Spryskiwać twarz zależnie od potrzeby. Tonik doskonale odświeża i nawilża skórę twarzy a także wspomaga leczenie chorób skórnych. W maleńkiej buteleczce można taki tonik nosić w torebce czy w kieszeni i spryskiwać twarz w ciągu dnia.

Macerat z kwiatów mniszka

Płatki kwiatów mniszka wkładamy do wcześniej wyparzonego słoika, zalewamy olejem tak aby całość była nim pokryta, zakręcamy i wstawiamy do kąpieli wodnej na 2-3 godzinki. Woda w kąpieli nie musi się gotować, ponieważ nie ma potrzeby utrzymywać bardzo wysokiej temperatury wystarczy, że woda będzie mocno ciepła. Robiłam macerat na bazie nierafinowanego, ekologicznego oleju kokosowego. Używam go do kremu lub balsamu do ciała.

Na blogu dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.