Piękna, nawilżona skóra dzięki naturalnym składnikom czyli przepis na balsam do ciała z rokitnikiem

29 kwietnia, 2017

Cudowny balsam odżywiający i nawilżający skórę na bazie masła kakaowego z olejem z owoców rokitnika, olejem kokosowym i witaminą E

Masło kakaowe

wspomaga regenerację naskórka, działa hamująco na procesy zapalne dzięki zawartych w nim antyoksydantów. Wysoka biozgodność ze skórą człowieka sprawia, że praktycznie nie powoduje podrażnień. Pozostawia na powierzchni skóry naturalny połysk i zapach, zmniejsza jej skłonność do pękania. Masło kakaowe jest często składnikiem preparatów zapobiegających i leczących rozstępy i blizny, np. u kobiet w ciąży. Przyczynia się do poprawy stanu zdrowia skóry, która po jego stosowaniu staje się bardziej elastyczna. Masło ma świetne właściwości nawilżające, które pozwalają zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu skóry. Zastosowanie masła na skórę przynosi uczucie lekkości i przyjemnego nawilżenia.  Doskonale sprawdza się w pielęgnacji spierzchniętych ust, czy suchej skóry dłoni i stóp. Chroni przed UV, zawiera naturalny filtr SPF, przyśpiesza opalanie i wygładza skórę. Masło kakaowe jest także jadalne.

Temperatura, w której masło topnieje jest zbliżona do temperatury ciała. Wynosi ok. 36⁰ C i po zetknięciu ze skórą zmienia stan na ciekły. Wówczas bardzo łatwo się rozprowadza.

Rokitnik

ma wysoką zawartość witaminy C, szczególnie owoce. Dr. Różański tak napisał o owocach rokitnika „Owoce rokitnika zasobne są w witaminy z grupy B, witaminę E (do 150mg%), witaminę C (50-200 mg%), karotenoidy, czyli prowitaminę A (do 250 mg%). Zawierają również do 8-14% oleju tłustego, dlatego jest niezwykle cenną rośliną olejową. Ponadto antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy, sterydy, garbniki, cukry, kwasy organiczne (głównie maleinowy i szczawiowy, a także cytrynowy i jabłkowy), sole mineralne [..] Preparaty z rokitnika zastosowane zewnętrznie wykazują działanie przeciwzapalne, regenerujące, przyspieszające gojenie ran i zmniejszające zasięg bliznowacenia. Bardzo dobrze działa na skórę głowy i włosy, odżywiając je i wzmacniając zespoły mieszkowe. Wyciągi z rokitnika wchodzą w skład wielu kosmetyków do pielęgnacji i regeneracji skóry, a także przeciwko łysieniu, uszkodzeniu skóry w wyniku działania promieni słonecznych i rentgenowskich.”

Olej kokosowy

Doskonały kosmetyk dla cery suchej i odwodnionej, chroni skórę przed słońcem, gdyż wykazuje to samo działanie, co krem z filtrem SPF 10. Olej kokosowy ma właściwości nawilżające, odbudowujące i regenerujące, a kwas laurynowy w nim zawarty posiada także właściwości antybakteryjne. Dzięki zawartości antyoksydantów jego stosowanie powstrzymuje proces starzenia się skóry. Jest doskonały do codziennej pielęgnacji naszej skóry.

Jak zrobić balsam?

Należy przygotować:

225 gram masła kakaowego,

30 gram oleju z rokitnika,

20 gram nierafinowanego oleju kokosowego,

olejek eteryczny, najlepiej cytrynowy,

witaminę E

W kąpieli wodnej rozpuścić masło kakaowe i dodać pozostałe składniki. Następnie przelać płynny balsam np. do foremek na muffinki, czy babeczki. Po zastygnięciu wyłożyć i już można cieszyć skórę odżywczymi składnikami masła kakaowego, oleju z rokitnika i kokosa.

 

I mamy gotowy całkowicie naturalny produkt, bez żadnych chemicznych dodatków i sztucznych barwników. Olej z rokitnika nadaje skórze delikatny odcień opalenizny.

 

 

Źródła:

http://magia-natury.pl/maslo-kakaowe-i-jego-kosmetyczne-wlasciwosci/

http://www.olej.edu.pl/maslo-kakaowe/maslo-kakaowe-wlasciwosci-i-zastosowanie/

http://botanicscience.blogspot.com/2014/09/rokitnik-zwyczajnypospolity-hippophae.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/olej-kokosowy-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-Upj6-Lm62-CYNC.html

http://party.pl/porady/uroda/pielegnacja/olej-kokosowy-na-twarz-stosowanie-dzialanie-do-jakiej-ce-99101-r1/

Na blogu dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.