Czy istnieją naturalne sposoby pomocy przy wrastających paznokciach?

19 lutego, 2017

Wrastający paznokieć – jak sobie pomóc naturalnymi sposobami.

 

Nagietek lekarski jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych
przy chorobach i stanach zapalnych skóry.

Maść nagietkowa kupiona w aptece, lub bardziej polecam wykonany samodzielnie macerat z kwiatów nagietka (świeżych lub suszonych) i nierafinowanego oleju kokosowego.  Przepis poniżej.
Tak o aptecznych maściach nagietkowych napisał dr. Henryk Różański. “Firmy stosujące wyciągi z nagietka nieprawidłowo sporządzone, bez standaryzacji, otrzymywane z surowca o niskiej wartości doprowadziły do zniszczenia dawnej świetności nagietka. Ludzie stosujący preparaty nagietkowe wątpliwej jakości zawiedli się na jego efektywności i skuteczności. Nie mają pojęcia, że te preparaty są dalekie od prawdziwych leków nagietkowych, a sam nagietek jest rzeczywiście bardzo cenny i skuteczny w działaniu”.

Jeśli już mamy własnoręcznie wykonany macerat/maść nagietkową, czy zakupioną maść dobrej jakości to należy wykałaczką cieniutko owiniętą watką (można bez watki) nałożyć maść/macerat pod paznokieć, bądź w zależność od miejsca wrastania, aż do lekkiego bólu kilka razy dziennie. Dobrze, gdyby maść/macerat utrzymywał się w tym miejscu przez kilka godzin (z watką lub bez). Do kupienia są takie cienkie patyczki podobne do wykałaczek ze spłaszczoną końcówką. Jeśli nie ma w domu, można robić to wykałaczką.

Macerowanie na ciepło suszonych lub świeżych kwiatów nagietka:

Do wyparzonego słoika włożyć kwiaty nagietka, zalać nierafinowanym olejem kokosowym podgrzanym w kąpieli wodnej, do temperatury ok. 50-70 stopni i zamknąć słoik. Następnego dnia, jeśli olej zmieni swój płynny stan na stałą konsystencję podgrzać go ponownie w kąpieli wodnej. Codziennie energicznie mieszać. Przy podgrzewaniu po kilku dniach macerat jest gotowy. Trzeba pamiętać o częstym (można podgrzewać i mieszać codziennie) mieszaniu. Należy go przefiltrować i przelać do szklanego słoiczka, bo przelanie do butelki utrudni nam wydostanie maceratu z jej środka. Gotowy produkt przechowywać w ciemnym miejscu.

 

Maść z żywicy

Niezwykle pomocna może się okazać maść z żywicy, którą można wykonać samodzielnie. Więcej o wykonaniu i właściwościach maści.

 

Cudowna moc lecznicza ziół szwedzkich.

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z wrastającymi paznokciami, gojeniem powstałych ran, są zioła szwedzkie. Nasączoną watkę nalewką z ziół szwedzkich często zwilżać miejsce, gdzie wrasta paznokieć. Wcześniej natłuścić palec smalcem, lub maścią nagietkową. Taki kompres można zostawić na kilka godzin. Zawinąć kawałkiem folii i zabandażować. Zioła szwedzkie wg Marii Treben: „Leczą one wszystkie rany, cięte lub kłute, jeśli tylko często się je zwilża. Należy wziąć lnianą szmatkę, nasączyć ją nalewką i przykryć ranę. W krótkim czasie ból ustępuje, nie dochodzi do zapalenia ani gnicia. Goją się nawet stare rany postrzałowe. Jeśli są dziury, to wstrzykujemy krople do rany, którą wcześniej należy oczyścić. Gdy na ranę pilnie przykłada się szmatkę zwilżoną nalewką, gojenie następuje w krótkim czasie”. Więcej o właściwościach ZIÓŁ SZWEDZKICH

 

Chlorek magnezu i jego działanie przeciwzapalne.

Innym domowym sposobem jest kąpiel stóp w chlorku magnezu. Kilka łyżek chlorku magnezu i 2 łyżki sody oczyszczonej wsypać do miski z gorącą wodą i wymieszać do rozpuszczenia. Moczyć stopę z wrastającym paznokciem przez 15-20 minut, raz dziennie. Gorąca woda powinna zmiękczyć skórę wokół paznokcia, a magnez i soda pomoże zredukować obrzęk i zwalczyć ewentualny stan zapalny. Chlorek magnezu jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Nie posiadają takich właściwości inne postacie magnezu. Taką kąpiel można zastosować z użyciem kilku łyżek soli, jeśli nie ma „pod ręką” chlorku magnezu. Więcej o właściwościach MAGNEZU

 

Moczenie stopy i woda utleniona.

Ulgę może przynieść wymoczenie stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła przez około 20 minut. Po dokładnym osuszeniu stopy, zdezynfekować chore miejsce wodą utlenioną i zostawić  pod zagłębionym w skórze brzegiem paznokcia kawałek nasączonej wodą utlenioną waty lub kawałeczek suchej, sterylnej waty. Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. Należy pamiętać, aby codziennie zmieniać watę do czasu, aż paznokieć wyrośnie poza palec. Wtedy go delikatnie obciąć, aby jego brzeg pozostał prosty. Dobrze jest chore miejsce często zwilżać wodą utlenioną. Jeśli nie ma dostępu można korzystać z nici dentystycznych.

 

W przypadku grzybicy – boraks.

Do użytku zewnętrznego np. grzybica, stany zapalne skóry roztworem z boraksu posmarować miejsca problematyczne, pozostawić do wyschnięcia. Nie spłukiwać. Jeśli skóra w tym miejscu będzie sucha, posmarować oliwą. Ewentualnie moczyć stopy w roztworze. Należy wsypać 1 łyżeczkę (5-6g) boraksu do 1 litra wody i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Więcej o boraksie.

 

 

Takich  zabiegów nie należy wykonywać, jeśli wokół wrośniętego paznokcia pojawiły obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy najbezpieczniej jest skorzystać z porady  lekarza lub podologa.

 

 

Źródła:

„Apteka Pana Boga” Maria Treben
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/domowe-sposoby-na-wrastajacy-paznokiec_42028.html
http://sekrety-zdrowia.org/boraks-leczenie-grzybica/
http://rozanski.li/361/nagietek-calendula/

 

Zebrała Iwonna, luty 2017 r.

 

Dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje te nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

2 komentarze

  • Zuzanna 13 grudnia, 2017jako9:57 pm

    Ja próbowałam różnych ‘domowych’ sposobów, ale pomagały tylko na chwile. Potem zdecydowałam się przejść do jakiegoś specjalisty i padło na centrum podologiczne Pedologic u mnie w miescie ( ale z tego co wiem to maja duzo placowek) . Na palca została mi zaaplikowana klamra i rzeczyiście po jakimś czasie problem zniknął na zawsze 🙂

    • lobowilk 6 marca, 2018jako11:44 am

      A czy jest w stanie Pani przedstawić te nieskuteczne sposoby tutaj dla potomnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.